STANDING COMMITTEES
The Regional Board has three standing committees that meet regularly and provide recommendations to the Board on political, financial and emergency issues related to the Regional District services, and direction to staff on administrative and operational matters. A staff representative attends committee meetings in an advisory capacity but not as a voting member.

Committee of the Whole
Chair
:  Sandy McCormick , Director Electoral Area D
Members
:  Patrick Brabazon (A), Mark Gisborne (B), Clay Brander (C), Sandy McCormick (D), Andrew Fall (E), George Doubt (City) and CaroleAnn Leishman (City)
Staff Representative:  Michelle Jones (Manager of Administrative Services)

Regional Hospital District Committee of the Whole
Chair:  CaroleAnn Leishman, City of Powell River Director
Members
:  Patrick Brabazon (A), Mark Gisborne (B), Clay Brander (C), Sandy McCormick (D), Andrew Fall (E), George Doubt (City), CaroleAnn Leishman (City) and Larry Louie (Tla’amin Nation)
Staff Representative:  Michelle Jones (Manager of Administrative Services)

Planning Committee
Chair
:  Clay Brander , Director Electoral Area C
Members
:  Patrick Brabazon (A), Mark Gisborne (B), Clay Brander (C) and Sandy McCormick (D)
Staff Representative:  Michelle Jones (Manager of Administrative Services)

Regional Emergency Executive Committee
Regional District Representatives
:  Patrick Brabazon (A) and Sandy McCormick (D)
City of Powell River Representatives:  Dave Formosa, Mayor and Maggie Hathaway, Councillor
Tla’amin Nation Representatives:  Shawn Louie, Councillor and Larry Louie, Councillor
Staff Representative:  Ryan Thoms (Manager of Emergency Services)

SELECT COMMITTEES

Agricultural Advisory Committee
Chair: Helena Bird
Voting Members: Kathy Hodgins, Ellen DeCasmaker, Pat Hanson, Alane Rebane, David Opko
Non-Voting Members: Mark Gisborne (B), Jill Hatfield, Ministry of Agriculture
Staff Representative:  Laura Roddan (Manager of Planning Services)

Click to view the Terms of Reference for the Agricultural Advisory Committee.

ADVISORY COMMITTEES

Advisory committees made up of community volunteers assist greatly with the delivery of regional district services, providing input on community interests related to a specific service. The advisory committees do not have fixed meeting schedules but when a meeting is scheduled, the date and location is added to the regional district’s committee meeting schedule.

Area D (Texada Island) Official Community Plan – Planning Advisory Select Committee
Community Members:  Brian Walker, Chuck Childress, Teresa Hollo, Allan MacIsaac, Jim Mason, Roxanna Rasmussen, Casey Richards, Tara Schumacher, Joseph Scott, Bob Timms, Denise Smith and Sue Clark.
Chair and Regional District Representative:  Sandy McCormick (D)
Staff Representative
:  Laura Roddan (Manager of Planning Services)

Click to view the Terms of Reference for the Area D Official Community Plan – Planning Advisory Select Committee.

Lasqueti Island Solid Waste Plan Monitoring and Advisory Committee
Chair: David Olsen
Community Members: Brigitte Dorner, and David Ham
Regional District Representative: Andrew Fall (E)
Staff Representative: Patrick Devereaux (Manager of Operational Services)

Click to view the Terms of Reference for the Lasqueti Island Solid Waste Plan Monitoring Advisory Committee.

Savary Island Marine Advisory Committee
Chair:  Rick Shanaman
Community Members:  Peter Chettleburgh, Bryan Miles, Doug Smith and Chris Philpott
Regional District Representative
:  Patrick Brabazon (A)
Staff Representative
:  Patrick Devereaux (Manager of Operational Services)

Click to view the Terms of Reference for the Savary Island Marine Advisory Committee.

Solid Waste Management Plan Monitoring Advisory Committee
Chair: CaroleAnn Leishman (City)
qathet Regional District Representative: Patrick Brabazon (A)
City of Powell River Representative: Murray Steer (Superintendent of Public Works)
Private Sector Representatives: Dale McCormack (Sunshine Disposal & Recycling) and Phil Long (Augusta Recyclers Inc.)
Public Education Representatives: Tai Ulmann (Let’s Talk Trash)
Community Members: Brian Drezet, and David Repa
Staff Representative: Patrick Devereaux (Manager of Operational Services)

Click to view the Terms of Reference for the Solid Waste Management Plan Monitoring Advisory Committee

Texada Island Airport Advisory Committee
Chair:  Joseph Scott
Community Members
:  Chuck Childress, Doby Dobrostanski, Dale Rinehart, Rick Jones, Peter Teuner and Bob Timms.
Regional District Representative
:  Sandy McCormick (D)
Staff Representative
:  Mike Wall (Manager of Asset Management and Strategic Initiatives)

Click to view the Terms of Reference for the Texada Island Airport Advisory Committee.

WORKING GROUPS

Regional Public Transportation Service Exploration Working Group
Chair:  Sandy McCormick
City of Powell River Representative:  Jim Palmer
Tla’amin Nation Representative:  Tyrone Wilson
Staff Representative:  Al Radke (CAO)

Click to view the Terms of Reference for the Regional Transportation Committee.

COMMISSIONS

Texada Island Recreation Commission
Texada Island Recreation Service was established in 1977 to provide recreation opportunities to Electoral Area ‘D’. It is governed by a Recreation Commission. For details on how this Commission operates see Bylaw No. 502.

Chair:  Ron Smith
Commission Members
:  Brian Seymour, Warren Hamill, Terry Hollo, Carlie Robertson, Keith Franklin, Mark Connell and Julie Clarke
Regional District Representative:  Sandy McCormick (D)
Staff Representative:  Patrick Devereaux (Manager of Operational Services)

Texada Island Community Heritage Commission
Texada Island Community Heritage Service was established in 2010 to undertake heritage planning and conservation for historically significant sites on Texada Island. The duly elected executive of the Texada Island Heritage Society, incorporated under the Societies Act, are designated as members of the Texada Island Community Heritage Commission. For further details on how this Commission operates see Bylaw No. 440.

Regional District Representative:  Sandy McCormick (D)
Staff Representative:   Patrick Devereaux (Manager of Operational Services)

Please note the removal of the Parks & Greenspace Implementation Advisory Committee as per the motion at item 12.1 of the November 22nd, 2018 Board minutes.